BU BÖLÜMDE 2018 YILI "UYGULAMALI İYİLİK PROJESİ YARIŞMASI"NDA DERECEYE GİREN PROJELERİN AMAÇLARI YER ALMAKTADIR       


ORTAOKULLAR

1. KARDEŞ GÜVERCİNLER - DUMLUPINAR ORTAOKULU / ETİMESGUT - ANKARA

Proje ile; Peygamber Efendimiz (SAV)’in: “İyilik yapmaya önce yakınlarınızdan başlayın” hadisinden ilham alarak, kendi okullarında eğitim gören 15 Suriyeli, Iraklı ve Filistinli öğrenci ve onların ailelerine yardım ederek ülkemizde sayıları üç milyona yaklaşan ve büyük çoğunluğu Suriyeli olan misafir/muhacirlerle ilgili farkındalık yaratarak davranış değişikliği oluşturabilmek amaçlanmıştır.

2. ELLERİMİZ METE İÇİN KONUŞUYOR - M.ALİ DURAK  ORTAOKULU / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Engelli bireylerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek. İşitme engelli veya yetersizliği olan bireylerin, okulda olduğu kadar toplum içerisinde de sağlıklı iletişim kurmalarını sağlamak. Öğrencilerin, engelli bireylerle empati kurmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

3. SEN NE OLUR ÇOCUKLUĞUMU SAKLA ANNE - ÖĞRETMEN KUBİLAY ORTAOKULU / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan çocuklar için el emeğiyle oyuncaklar hazırlayarak hediye etmek amaçlanmıştır.

5. SEVGİ EVLERİNE YOLCULUK - AHMET HAMDİ TANPINAR ORTAOKULU /  YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Aynı okulda öğrenim gören ve Sevgi Evlerinde kalan öğrenciler ile diğer öğrenciler arasında kaynaşmayı ve paylaşmayı çoğaltmak ve bu evlerde kalan çocuklardaki “yurt çocuğu” duygusunun en aza inmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

6. BESLENME VE EĞİTİM - FATİH ORTAOKULU /  ELMEDAĞ - ANKARA

Proje ile; Fast-food tarzı beslenmenin ve abur-cubur yemenin sağlıksız oluşu ve olumsuzlukları hakkında farkındalık oluşturmak; eldeki imkânları kullanarak bireylerin birbirine yardımcı olmalarını sağlamak; ayrıca okuldaki öğrencilerden durumu iyi olmayan ve evi uzak olduğu için sağlıklı bir şekilde beslenemeyen öğrencilere yardımcı olmak amaçlanmıştır.

7. NİNEYE DEDEYE DESTEK - SİNANLI ORTAOKULU /  AYAŞ - ANKARA

Proje ile; Yaşlı, bakıma muhtaç, yalnız, kimsesiz ve yardıma ihtiyacı olan nine ve dedelere destek olmak; ihtiyaçlarını karşılamak ve dertlerini dinleyip onlara değer verildiğini göstermek amaçlanmıştır.

LİSELER

1. BU SESE KULAK VER - DEMETEVLER KIZ ANADOLU İHL / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Çeşitli kitaplardan seçilen; insanları iyiliğe, güzelliğe, yardımlaşmaya ve paylaşmaya çağıran hikayelerin seselendirildiği CD’ler hazırlayarak geniş kitlelere ulaşmak amaçlanmıştır.

2. İLAÇ GİBİ İYİLİK - ÖZEL ANKARA AZİZİYE LİSESİ / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Hastanelerin çocuk ya da ergen kliniklerinde, yatarak tedavi gören hastalara moral desteği vermek. Böylece öğrencilerde iyilik yapma; iyiliği bir davranış biçimi hâline getirme ve sosyal sorumluluk bilinci oluşturmak amaçlanmıştır.

3. İYİLİKLE YEŞEREN DOSTLUKLAR - BATIKENT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; “İyilikle aşılanıyor bizim olanı paylaşıyoruz” sloganıyla yola çıkan “İyilik Dolu Kalpler” ekibi, savaştan kaçarak ülkemize sığınmak zorunda kalan misafir öğrencilerin farklı bir toplum ve kültürdeki yaşama mücadelesine ve kaynaşmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır.

4. ASKIDA İYİLİK VAR - YAKACIK ANADOLU LİSESİ / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Yardımda bulunmak isteyen öğretmen, öğrenci ve okul çalışanının yardımlarını koordineli bir şekilde ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmak amaçlanmıştır.

5. DOĞAYA KARŞI(LIKSIZ) İYİLİK - ÇİĞDEMTEPE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ / YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Daha temiz bir hava ve daha yeşil bir ülke için, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için her tohumun toprakla buluşmasına yardımcı olmak bu konuda toplumda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

6. TUBANIN BÜLBÜLLERİ - ŞEHİT HULKİ BEYDİLİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ / NALLIHAN - ANKARA

Proje ile; Tûbâ’nın Bülbülleri projesi, öğrencilerin kusurlarını gören ve eleştiren değil; beğenilen hoşa giden en küçük davranışlarının dahi güzel sözler içeren mektuplar hazırlanarak ödüllendirildiği bir sistem amaçlanmaktadır.

İyilik Okulu Ödülleri Uygulamalı İyilik Projeleri - 2016 Kitap / İndir