BU BÖLÜMDE 2018 YILI "UYGULAMALI İYİLİK PROJESİ YARIŞMASI"NDA DERECEYE GİREN PROJELERİN AMAÇLARI YER ALMAKTADIR       


İMAM HATİP ORTAOKULLARI

1. EV ALMA KOMŞU AL - ŞEHİT POLİS HAKAN YILMAZ  İHO / KARAMAN

Proje ile; İnancımızda ve geleneğimizde önemli bir yer tutan; sosyal yardımlaşma ve dayanışma açısından kıymetli bir değer olan komşuluk kavramı üzerine toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmak. Komşuluk bağlarını güçlendirmek, komşularla sevgi saygı ölçüleri içinde nezaket kurallarına bağlı kalarak güven içinde yaşamak amaçlanmıştır.

2. GÜNÜMÜZ ENSARLARINDAN SAVAŞIN ÇOCUKLARINA - SARAY İHO / PURSAKLAR - ANKARA

Proje ile; Komşu ülkelerde çıkan ve ülkemizi derinden etkileyen savaşlar neticesinde yurdunu yuvasını terk etmek zorunda kalan muhacir çocukların ülkemize uyumu ve ülkemizi sevmelerine, benimsemelerine yardımcı olmak; toplumda bu konuda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

3. İYİLİK HAMALLARI- FATİH İHO / ADAPAZARI - SAKARYA

Proje ile; Öğrencilere ve topluma karşılıksız iyilik kavramını sevdirmek ve yaşatmak amaçlanmıştır.

4. 15 TEMMUZ 15 İYİLİK - GİRESUN 15 TEMMUZ ŞEHİTLER  İHO / GİRESUN

Proje ile; Öğrencilere yardımlaşma, iyilik, hayırda yarış duygusu ve alışkanlığı kazandırmak amaçlanmıştır.

5. GÖRME ENGELLİLER İÇİN KABARTMA ALFABEYLE HAZIRLANMIŞ İMAN VE NAMAZ İLMİHALİ - ÜSKÜDAR İHO / ÜSKÜDAR - İSTANBUL

Proje ile; Görme engellilerin dini-manevi gelişimi konusunda toplumda ve kurumlarımızda mevcut olduğuna inandığımız duyarlılığı harekete geçirmek ve bu konuyu gündeme taşımak. Bu alanda hazırlanmış eser sayısını ve bu konuda çaba sarf eden kişi ve kurum sayısını artırmak amaçlanmıştır.

ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ

1. KARDEŞİM OKUMADAN ASLA - ŞEHİT DEMET SEZEN KIZ AİHL /  YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Kardeş bir okul seçerek kitap çatısı altında geniş bir aile olmak, okudukları kitaplar ve tanıdıkları yazarlardan edindikleri bilgi ve tecrübeyi paylaşarak, kardeşlerinin hayata karşı yeni bir bakış açısı kazanmalarını sağlamak. Kahramankazan’da seçilen iki ilköğretim okulunun öğrencilerinin, proje kapsamında düzenlenecek faaliyetlerle okuma alışkanlığına katkı sağlamak, onların yaşamlarına, kalplerine dokunarak kişisel gelişimlerini desteklemek. Kitapla birlikte başlayan bu yolculukta imkânları büyük şehirdeki yaşıtlarına göre kısıtlı olan öğrencilerin hayatlarında ve kalplerinde güzel izler bırakmak. Öğrencilerin okuma ortamlarını iyileştirmek, kitaplar aracılığıyla kardeş okulun öğrencileri ile yeni dostluklar kurmak amaçlanmıştır.

2. KADINA "DEĞER" HER ŞEYE DEĞER - ADAPAZARI AİHL /  ADAPAZARI - SAKARYA

Proje ile; Öğrenciler ve velilerimizde İslam’ın kadına verdiği önemi ve Peygamber efendimizin (sav) uygulamalarını hatırlatarak bir farkındalık oluşturmak. Öğrencilerimizin sosyal hayatlarında anneleriyle daha kaliteli ilişkiler kurmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

3. ÇORAPTAN OYUNCAK KALPLERİ ISITACAK - SADREDDİN KONEVİ AİHL /  YENİMAHALLE - ANKARA

Proje ile; Malatya’daki konteyner kentte misafir olan Suriyeli çocukları mutlu etmek, vatan özlemlerini ve bu nedenle yaşadıkları sıkıntıları bir nebze de olsa gidermek, yalnız olmadıkları duygusunu yaşatmak. Türk misafirperverliğini yaşatmak, en güçlü değerlerimizden olan iyilik olgusunu genç kuşaklara yaparak yaşayarak aktarmak amaçlanmıştır.

4. İYİLİK OYUNLARI - MEZRA ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ / BİRECİK - ŞANLIURFA

Proje ile; İyiliğe, doğruluğa ve güzelliğe duyulan inancın zayıfladığı coğrafyamızda, gençlere hala bu değerlerin var olduğunu gösterebilmek ve farkındalık oluşturabilmek amaçlanmıştır.

ÖZEL LİSELER

1. GENÇ GÖNÜLLÜLER ÖNCÜ OLUYOR - ÖZEL KARAMAN BAŞARI FEN LİSESİ /  ÇAKIRBAĞ-KARAMAN

Proje ile; “Mutlu et, mutlu ol” sloganı ile gençlere değerlerimizi iyilik yaparak ve yaşayarak öğretmek amaçlanmıştır.

2. PERŞEMBELİK GELENEĞİ - ÖZEL ENDERUN FEN VE ANADOLU LİSELERİ /  KARATAY-KONYA

Proje ile; Atalarımızın yardım faaliyetleri ile ilgili geçmişte oluşturduğu gelenekleri araştırmak, bu geleneklerden faydalanarak yoksulluğa çözüm olan ve yardımlaşma adına yapılan gelenekleri yeniden canlandırarak hayata geçirmek. Okulda her perşembe bir sınıfın öğrencilerinin evlerinden getirdikleri ya da harçlıkları ile aldıkları gıdaları, ihtiyaç sahibi bir aileye kendi elleri ile ulaştırarak o mutluluğu yaşamalarını sağlamak,‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ sözünü öğrencilere benimsetmeyi ve bu söze dayalı olarak oluşturulan geleneğin geçmişte nasıl yapıldığını ve nelere çözüm getirdiğini öğrencilere uygulayarak göstermek amaçlanmıştır.

3. BİR ODA BİN UMUT - ÖZEL ANKARA AZİZİYE  ANADOLU LİSESİ /  YENİMAHALLE-ANKARA

Proje ile;  İyilik yolculuğuna Arakanlı Müslümanlarla kardeşlik köprüleri kurarak barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yola çıktık. Ülkelerinden baskı ve zorbalıkla köyleri yok edilerek gönderilen Arakanlı Müslüman kardeşlerimize barınacakları yuvalar kurmayı amaçladık. “Mü’minler ancak kardeştirler” düsturundan yola çıkarak, Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin acısını paylaşmak, onlara yardım elimizi uzatmak istedik. İyiliği sadece anlatmakla yetinmeyip, öğrencilerimizin gerçekten hissederek öğrenmelerini ve davranışa dönüştürmelerini sağlamak, kardeşlik duygusunu güçlendirerek öğrencilerimizin tüm insanlığa iyilik penceresinden bakan bireyler olmalarına katkı vermek amaçlanmıştır.

4. SEVDAMIZ VATAN - ÖZEL 2015 SARAY ANADOLU LİSESİ /  SARAY-TEKİRDAĞ

Proje ile;  ‘’Bebem babasız yaşar ama vatansız asla’’ diyerek arkasında gözü yaşlı ana baba, eli kınalı eş, sütten kesilmemiş bebe bırakan ve ‘’her şey vatan için’’ deyip yola çıkan kahraman Türk askerine genç nesil olarak yanlarında olduğumuzu hissettirebilmek. Afrin’de vatan için mücadele eden askerlerimize moral vermek. Öğrencilere vatan millet sevdasını aşılamak birlik ve beraberlik ruhunu perçinlemek. Şehitlerimize gazilerimize duyulan saygı ve sevgiyi diri tutmak. Vatan millet toprak ve bayrak kavramlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmek ve kalıcı hale getirmek amaçlanmıştır.

5. İYİLİK FENERİ - ÖZEL KOCATÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ /  EFELER-AYDIN

Proje ile; Gençlerin, yetişkinlerin iyilik duygusunu güçlendirmek, harekete geçirmek ve aynı zamanda Lösemili çocukların tedavisi olan kök hücre-kemik iliği bağışına olan duyarlılığı arttırmak amaçlanmıştır.

İyilik Okulu Ödülleri Uygulamalı İyilik Projeleri - 2018 Kitap / İndir