KATARAKT AMELİYATI (BANA IŞIK OLUR MUSUN?)

Düşünün, %20’si kör olarak doğan çocuklar, körlük nedeniyle yaşam ve iş potansiyeli kötü durumda olan gençler, senelerce bir yerden bir yere gitmek için hatta yemek yemek için bile yardıma ihtiyacı olan yaşlılar... 

Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı, göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşmasıyla oluşan bir hastalıktır. Katarakt, dünyada çevresel ve bazen de kalıtsal etkilerden dolayı en sık görülen göz hastalıklarından biridir.  Katarak hastalığının sebebi ise yetersiz ve sağlıksız beslenme, temiz su ve hijyen sorunları, kum, yüksek sıcaklık, sürekli güneşe maruz kalınması sonucundaki UV ışınları ve en önemlisi de kişi başına düşen doktor sayısının çok az oluşudur.

Afrika’da ortalama 40 bin insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden ölüyor. Asya ve Afrika'da milyonlarca görme engellinin en az yarısı katarakt hastası. Bu hastalardan tedavi olabilenlerin oranı ise 1 milyonda sadece 500 kişi. Bilinen herhangi bir ilaç tedavisi olmadığı için hastalığın tek tedavi yöntemi de ameliyattır. Katarakt ameliyatları günümüzde modern tekniklerle, ağrısız, narkozsuz yapılabilen operasyonlardır. Birçok insan 15 dakikalık basit bir ameliyatı olamadığı için hayatını karanlıkta sürdürmeye çalışıyor, görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.

Katarakt ameliyatları desteği ile okullarımız bir çok insana göz aydınlığı oluyor, gözüne ışık oluyor. Siz de bağışta bulunarak bir kardeşimizin dünyaya yeniden gören gözlerle bakmasını sağlayabilirsiniz. Ufak bir destekle dünyanın diğer ucunda adını, adresini bilmediğiniz bir insanın sadece gözünü değil, karanlık dünyasını da aydınlatmış oluyorsunuz. Derneğimiz, toplanan katarakt bağışlarıyla ilgili ülkelerde toptan ameliyatlar gerçekleştirerek binlerce kişinin gözlerinin açılmasını sağladı.

Bu iyiliğe vesile olan tüm bağışçılarımıza ve İyilik Okulu kapsamında Afrikalı kardeşlerimizin ‘Bana Işık Olur musun?’ çağrısına destek olan tüm okullarımızın müdürlerine, idareci arkadaşlara, öğretmenlerimize ve özellikle öğrencilerimize teşekkür ederiz.  Siz de "KATARAKT" yazıp 5560'a SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabilir bir Afrikalı kardeşimizin dünyaya yeniden gören gözlerle bakmasını sağlayabilirsiniz.